SepetALIŞVERİŞ SEPETİM
Sepetinizde ürün yok

Sepetim 0,00 TL
MİSVAK

Misvak

Misvak, çok eski tarihten bu yana kullanılan, çeşitli faydaları olduğuna inanılan, bu faydaları da aynı zamanda kanıtlanmış, diş fırçasına alternatif olabilecek veya yardımcı olarak kullanılabilecek bir bitki fırçasıdır. Sözlük anlamına bakıldığında; "Kuzey Afrika, İran ve Hindistan'da yetişen dikensiz küçük bir ağaç (Salvadora persica) ve bu ağacın, ucu dövülüp fırça durumuna getirilen ve diş temizliğinde kullanılan çubuğu." anlamına gelen bu ürün, çok eski tarihlerden beri kullanılagelmektedir. Yaş misvak ve kuru misvak gibi çeşitleri de bulunan bu ürün, hâlâ insanlar tarafından tercih edilmeye devam edilmektedir. 

Çeşitleri 

Misvağın günümüzde kullanılan birçok farklı çeşidi de bulunmaktadır. Yaş misvak, yani taze çeşitlerinden biridir. Ucu yontularak direkt olarak ağza sürülür. Liflerinin açılması için azı dişlerle ezilebilir. Misvağın bir diğer çeşidi ise kuru misvak olarak bilinir. Kullanılmadan önce bir gün suda bekletilmelidir. Genel olarak salvadora persica ağacından üretilse de birçok farklı ağaçtan da günümüzde üretilmektedir. 

Faydaları

Misvak, diş ve diş sağlığı için çok eskiden beri kullanılan ve kendini de kanıtlamış bir üründür. Hâlâ kullanılmaya devam etmesinin nedeni, bilimsel olarak da kanıtlanmış çeşitli faydalarının oluşudur. Ayrıca Peygamber Efendimiz, bu ürünü kullanmayı sünnet olarak bizlere tavsiye etmiştir. Bitki fırçası kullanmak yalnızca dişlerin dış temizliğine değil başka birçok yönden de fayda sağlamaktadır. Ağız sağlığı için diş fırçasına alternatif olarak ya da diş fırçasıyla birlikte de kullanılabilir. Yapılan araştırmalara göre misvağın içinde bulunan kalsiyum oksalat, mineral tuz, kükürt ve silisyum gibi farklı maddeler ağızdaki zararlı bakterileri öldürerek diş sağlığına katkı sağlar. Ayrıca misvağın içerisindeki lifler dişin hem görünen kısımlarına hem de aralarına, farklı yerlerine rahatlıkla temas ederek iyi bir diş temizliğine yardımcı olur. 

 

E-BÜLTEN ! YENİ VE İNDİRİMLİ ÜRÜNLERDEN HABERDAR OLUN !
İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul Et